Protez

Diş protezi;

Çeşitli nedenlerle kaybedilmiş olan dişlerin yerine konan, kişilerin estetik, fonksiyonel ve psikolojik olarak ihtiyaçlarını gideren tüm yapay restorasyonlardır.

Diş protezinin amacı nedir?

Hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümünün daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanmaktadır.

Protez çeşitleri nelerdir?

1.Sabit (çıkmayan) protezler

2.Hareketli (çıkarılabilen) protezler

3. Çene-yüz protezleri

 

1. Sabit Protezler

Sabit protezler hasta tarafından çıkarılamayan ve genellikle hareketli bir protezden daha doğal ve estetik olan protezlerdir.

Sabit protezler bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınılarak ya da çene kemiğine implant yerleştirilerek ara boşlukların doldurulması amacıyla uygulanan protezlerdir.

2. Hareketli Protezler

Geniş diş eksikliği içeren durumlarda ya da diş ile sonlanmayan eksik diş alanları olduğunda hareketli protezler uygulanır. Ağızda dayanak olarak alınacak diş varsa bölümlü protez diye adlandırılır. Bölümlü protez, diş ve doku destekli protetik uygulamalardır. Diş desteği için, dişin dişetine yakın bombeli alan altında kalan kısmına, kroşe adı verilen uçlar gelerek tutuculuk sağlanır. Doku desteğini protezin oturduğu doku yüzeyi sağlar. Böylece kuvvet diş ve dokuya dağıtılmış olur.

Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse tam (total) protez yapılması gerekmektedir. Alt ve üst çenede kalan kemik dokusu üzerinden destek alarak vakum kuvveti ile ağızda kalabilen, halk arasında ‘damak protez’ olarak da adlandırılan protezlerdir.

Tam ve bölümlü protezler eksik dişlerin tamamlanması, kaybolan fonksiyon, fonasyon ve estetiğin hastaya iadesi amacıyla yapılan apereylerdir

 

3. Çene-yüz Protezleri

Çene yüz bölgesinde gözlenen eksikliklerin rehabilitasyonu adına yapılan protezlerdir.

Protezi kullanmaya ne kadar zamanda alışırım?

İlk haftalar ağır ve hacimli olarak hissedeceğiniz protezinize zaman içinde ağız içindeki dokularınız uyum sağlayarak kullanmanız kolaylaşacaktır. Diş hekiminizin tavsiyelerini uygulayınız. Genel olarak protezlere alışma süresi 3 ay kadardır.

 

Protezlerimi gün boyunca takmalı mıyım ?

Ortalama olarak hareketli bir protezi ağızdaki dokuların kan dolaşımının düzenlenmesi amacıyla günde 8 saat kullanmamak gerekmektedir. Ancak başlangıçta dokuların protezlere uyum sağlaması için gündüz ve gece protezlerinizi takmanız gerekebilir. Uyum sağlandıktan sonra protezin altındaki dokuların dinlenmesi için protezlerinizi gece yatarken çıkarmanız önerilebilir.

 

Protezlerimin bakımını ve temizliğini nasıl yapmalıyım ?

Protezlerinde doğal dişler gibi her gün fırçalanarak üzerindeki besin artıklarından ve plağın temizlenmesi gerekir. Fırçalama protezin temizliği açısından olduğu kadar ağız dokuların sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Fırçalama için protezlere özel hazırlanmış fırçaları veya yumuşak kılları olan diş fırçaları ile sabun kullanabilirsiniz. Temizlik için eczanelerde ve marketlerde bulabileceğiniz protez temizleyicilerini veya ultrasonik temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Protezlerin cilasını bozabilecek sert diş fırçaları kullanmayın. Protezlerin temizliğinde fazla aşındırıcı içeren temizleyicileri ve çamaşır suyu gibi beyazlatıcıları kullanmayın. Protezlerinizi kesinlikle kaynar suya koymayın bu protezin şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Protezlerimi ne zaman yenilemeliyim ?

Protezlerin destek dokularla ilişkisi dokuların zamanla değişmesi sonucu bozulabilir. Bu durum devam ettiğinde ağız içinde ciddi problemlere neden olabilir. Protezlerin dokularla uyumu bozulduğunda, dişler aşındığında ve eskisi kadar besinleri öğütememeye başladığında protezin yenilenmesi gerekir. Protezlerin 2 – 4 yılda bir bunlar olmasa da yapıldığı malzeme bakterilerin tutunmasına uygun ortam hazırlamaya başladığı durumlarda da yenilenmesi gerekebilir.